Aktivity

Ideálne chvíle oddychu vyzerajú pre každého ináč. Niekomu stačí sadnúť na pár hodín k internetu a surfovanie po ňom mu dodá psychických síl na ďalšie ťažké pracovné dni. Asi toto Vás priviedlo až sem :)

Patríte ale k tým, ktorým len toto nestačí? Naše blízke okolie má čo ponúknuť snáď každému. Výborná lokalita na styku troch národných parkov doslova láka na pešiu turistiku všetkých náročností romantickými dolinami, roklinami s nádhernými vodopádmi, či vysokými hrebeňmi okolitých hôr s nezabudnuteľnými výhľadmi.

I milovníci cykloturistiky si prídu na svoje otestovaním svojich schopností na najvyššie položené miesto, kam sa dá na Slovensku dostať – bájnej Kráľovej Holi, či prekvapujúco rozľahlými trávnatými plochami Horehronského Podolia a hlbokými vzácne zalesnenými dolinami Muránskej Planiny a Slovenského Raja. V obci máme aj novú požičovňu e-bikov. Na štarte Vašej trasy v sedle bicykla ste už 30 metrov od našej cyklo-miestnosti, kde si môžete uložiť Vášho tátoša, v zime zase ponúka priestor pre zjazdové, či bežkárske lyže. V blízkych strediskách Telgárt, Vernár a Polomka, či vzdialenejšom Chopku - Juh je dostatok snehu každoročne od začiatku decembra až do mája a naša poloha radiaca Šumiac a jeho okolie, čo sa týka nadmorskej výšky do absolútnej špičky umožňuje vyraziť na bežecké lyžovanie, sánkovanie, či skialpinizmus priamo z nášho dvora.

Máte radi športy s väčšou dávkou adrenalínu? Vám ponúkneme splav Hrona, Hornádu, Hnilca a Čierneho Váhu, za ktorými najmä na jar nemusíte vôbec ďaleko, ale i v lete Vás odvezieme až na štart a dovezieme z cieľa. Za kanoistikou, člnkovaním, či raftingom sa ďaleko vyberať nemusíte a ponúknuť je čo začiatočníkom i zdatnejším v týchto športoch.

Tak je tomu i pre skalolezení na len 8 km vzdialenej Tesnej Skale s vyše 100 pripravenými cestami všetkých náročností. Kráľova Hoľa zase patrí k vyhľadávaným lokalitám vyznávačom paraglidingu – znalci vedia o čom hovorím...
Ak je adrenalínu už veľa, oddýchnite si od neho pri zbere húb a lesných plodov, celoročnom kúpaní v neďalekých bazénoch a saunovaní na Prednej Hore a Závadke nad Hronom, či pri jazdectve v sedle koňa odkiaľ je svet vraj najkrajší.

Aj fanúšikovia folklóru si na Šumiaci prídu na svoje. Počas roka je v obci i na Heľpe viacero zaujímavých akcií a milovníci histórie radi vzhliadnu takmer 200 pôvodných drevených domov, zrúcaninu Muránskeho hradu, či trošku vzdialenejšie Krásnu Hôrku, Betliar, Spišský Hrad a Levoču. I múzeum zvoncov priamo na Šumiaci a lesnícke múzeum v Čiernom Balogu stoja za návštevu.
A hádam najväčšie možnosti majú u nás jaskyniari. Územie je jaskyňami doslova prevŕtané, a dobrodružné srdcia sa môžu vybrať objavovať aj jaskyne v chotári obce, a také pojmy ako Dobšinská ľadová jaskyňa, Ochtinská aragonitová, Bystrianska, či dobrodružnejšie sprístupnená Jaskyňa mŕtvych netopierov sú známe snáď každému.

Na navštívenie neďalekého salaša, ovčína, predvádzanie šikovnosti miestneho kováča, či opekanie kozľaťa či jahňaťa Vám určite prvá návšteva nášho zariadenia nepostačí, a tak sa určite k nám v blízkej budúcnosti znova a znova vrátite.
Je výpis aktivít príliš unavujúci? Tak si iba sadnite na gang a počítajte, koľko áut za deň budete v zriedka zažiteľnom tichu tu – pánu Bohu za chrbtom počuť.

Prečo teda prísť práve k nám?
Netvrdíme, že sme najlepší. Ale snažíme sa byť k tomu čo najbližšie...

Ako využiť čas na aktívny oddych

Por.č.

Názov lokality

Zameranie

Vzdialenosť

1

Kráľová Hoľa 1946 m.n.m.

Vysokohorská turistika, horská cyklistika, paragliding, lyžovanie

5 km

2

Múzeum zvoncov Šumiac

Zaujímavosť, najväčšia zbierka zvoncov u nás

0,3 km

3

Muránsky hrad

Najvyššie položená zrúcanina hradu v strednej Európe, horská cyklistika

12 km

4

Veľká Lúka na Muráni

Chovná stanica huculských koní, horská cyklistika

10 km

5

Predná Hora

Vodný svet v rekreačnom zariadení

12 km

6

Dobšinská ľadová jaskyňa

Známa ľadová jaskyňa, chov koní

19 km

7

Vod.nádrž Palcmanská Maša

Člnkovanie, rybolov

25 km

8

Krytá plaváreň Závadka n.H.

Kúpanie, sauna

20 km

9

Skicentrum Telgárt, Umelé zasnežovanie

Lyžovanie /5 vlekov všetkých náročností, najdlhší 1500 m/389m

9 km

10

Skicentrum Pohorelská Maša

Lyžovanie stredne náročné

9 km

11

Skicentrum Polomka – umelé zasnežovanie

Lyžovanie stredne náročné, vleky do 1800 m

25 km

12

Skicentrum Chopok-juh/sever

Lyžovanie pre náročných, viac než 30 vlekov, sedačiek a kabínok na 1 lístok

60 km

13

Ochtinská aragonitová jaskyňa

1 zo 4 sprístupnených aragonitových jaskýň na svete

45 km

14

Hrad Krásna Hôrka

História, múzeum

65 km

15

Kaštieľ Betliar

História, zbierka poľovníckych trofejí

55 km

16

Poprad

Nákupné centrum, relaxačné centrum Aquacity, športové a kultúrne centrum

39 km

17

Podlesok

Východisko do severnej časti Slovenského Raja – pešia turistika

38 km

18

Starý Smokovec

Východisko do Vysokých Tatier –vysokohorská turistika, lyžovanie

50 km

19

Spišský Hrad

Najrozsiahlejší hradný komplex v strednej Európe

65 km

20

Levoča

Historické mesto UNESCO s najväčším dreveným oltárom na svete

58 km

21

Čiernohronská železnica

Historická parná železnica s lesníckym skanzenom

49 km

22

Brezno

Horehronské múzeum, východisko do Nízkych Tatier

40 km

23

Okolie obce Šumiac

Hubárčenie, turistika, bežky

0 km

24

Obec Šumiac

Folklórne zvyky

0 km

cestou na Kráľovú hoľu detail z múzea zvoncov na Šumiaci hudobná produkcia jesenná nálada pri Zlatne jún na Kráľovke kone na Muránskej planine kráľová skala v zapadajúcom slnku kráľovná v bielom šate krížová cesta nad dedinou Šumiac krňačkové preteky konajúce sa každý rok vo februári kvetena alpínskeho stupňa mrazivá krása na šumiackom potoku na hrebeni neďaleko Kráľovej hole na planine zima poskytuje podmienky pre bežkárov na Studni na Muránskej planine na Veľkej lúke v zime na zubatom jarnom slnku naša horská chata pod Kráľovou Hoľou naša najväčšia orchidea črievičník papučka neďaleko Zlatna na planine odparkovaný ratrak na vrchole... ovce na lúkach planiny pohľad na Veľkú lúku prechádzka neďaleko Stratenej prítok Hrona na Zlatnianskych lúkach prvá slovenská sauna pri šumiackom potoku rebríky Slovenského Raja rozkvitnuté jesienky pri sedle Zbojská rybník Hansjakubová neďaleko Stratenej skalné mesto na Kráľovke spiežovce v múzeu zvoncov turistické smerovníky na Kráľovke turistický smerovník na Skaličke útesy Maretkina na Muránskej planine v lese ešte robia aj s koňmi... v Zejmarskej rokline v zime ideálne na skialp... v zime je nad obcou mrazivo výhľad z Hole na západ výhľad z vrcholovej stanice Telgártskeho vleku výklad pána Gigaca v múzeu výzdoba Márnikovej jaskyne 3 km od obce zakvitutá kosodrevina na Kráľovej Holi západne od obce zdolávanie Zejmarskej rokliny zimná krása na Studni zimná lúka Muranskej planiny zlatnianske lúky pod zapadajúcicm slnkom Zlatnianske lúky

Čo o nás povedali a netárali :)

" Naozaj skvela, v sucasnom jazyku by sa dalo bez prehanania povedat 'kultova' poloha. Velmi stylove, ale zaroven domacke prostredie. Navyse okolie poskytuje naozaj mnozstvo roznych tras, vyletov a zaujimavosti. Najvacsi bonus bol domaci sef - rozhladeny a velmi informativny po kazdej stranke. Takze aj nepripraveni turisti budu mat o program postarene. Znie to cele ako PR, co aj je - akurat, ze ho pisem rad a dobrovolne :) "

IvaneG

" veľmi ochotný a milý personál, super lokalita, vybavenie izby, výborný wifi signál, krásne prostredie a vynikajúce raňajky. 100 % spokojnosť, nemohlo byť lepšie "

Jaroslav

" Páčilo sa nám všetko. Zásluhou majiteľa tam vládla rodinná pohoda. Majiteľ vedel dať výborné typy na výlety, zaujímavé akcie. "

Ľubica

" Krásna drevenica s nádychom romantiky "

Michal

" Very nice, quiet place, comfortable with a lot of possibilities. Breakfast is good. There was even a campfire with wine. The owner is kind and helps if you need it. We would definitely recommend this place. Some minutes from the mountains on foot. "

Anonym

" Boli sme absolutne spokojní, majiteľ nemá chybu, veľmi sa snaží. Pobyt sme si užili, odporúčame:-) Radi sa vrátime :-) "

Babeta

" We have stayed 2 nights in this awesome place. Room was very clean, large. Kitchen was shared and fully equipped. There are games to play and normal wifi. The village also have a nice place to eat ( but they don't cook on Sundays). "

Zoltan